Sunday, April 17, 2005

USTKA

USTKA - to miejsce gdzie sie to wszystko zaczelo, powtarzajac slowa Sw. Jana Pawla Wielkiego.
Tam sie urodzilem 4 pazdziernika 1951 roku, w "willi Goeringa", z Ojca Henryka Kuciaka i Mamy Genowefy zd. Zaremba.
1951 rok to mozna by powiedziec, byl rokiem atomowo-kolorowo-artystycznym. W tym roku w Arcon, Idaho, USA, zaczeto produkowac energie atomowa, takze w Stanach rozpoczeto sprzedawac kolorowa telewizje. Salvadore Dali namalowal "Chrystusa Sw. Jana na krzyzu", a Picasso "Masakre w Korei".
W Polsce 51. to epoka stalinizmu. Jestem dzieckiem PRL-owskiego stalinizmu.

Oceniajac stalinowskie ujecie ideologii marksistowsko-leninowskiej, czyli doktryne stalinizmu, nalezy na poczatku zauwazyc, ze na pierwszy rzut oka prace Stalina nad ideologia wygladaly na porzadkowanie czy popularyzacje dziela jej tworcow. Ale w miare uplywu czasu i umocnienia swej pozycji Stalin zaczal wystepowac jako jedyny autorytatywny tworca i interpretator. Uznawszy trafnie, ze teoria rewolucji i teoria dyktatury proletariatu sa rdzeniem leninizmu, Stalin uzupelnil ich tresc teza o stale zaostrzajacej sie walce klasowej. Tak wiec droga do obumierania panstwa mialo byc jego wzmocnienie. W obliczu wzmagajacych sie konfliktow i konfrontacji dalszy wzrost represyjnosci panstwa oraz obdarzenie jego partyjnego kierownictwa zwiekszonymi zaufaniem i uprawnieniami stawaly sie koniecznoscia. Od spoleczenstwa wymagano coraz wiekszej ofiarnosci i trudu oraz posluszenstwa za wszelka cene. Ta cena, ktora spoleczenstwo musialo zaplacic, bylo przede wszystkim juz calkowite unicestwienie praworzadnosci i zniweczenie praw obywatelskich przez dzialania skrajnie scentralizowanej i totalitarnej wladzy. Mechanizmy rozbudowanego systemu przymusu, ktorego podstawy zostaly stworzone jeszcze za zycia Lenina, byly uruchamiane osobiscie przez Stalina. Bezwzglednosc i okrucienstwo stanowily wazny dlement jego osobowosci. Te mechanizmy bardzo predko przestaly dzialac w ramach procedur prawnych, glownie zreszta administracyjnych, a nie sadowych, dajac w efekcie od konca lat dwudziestych ogromna i potezniejaca represyjnosc systemu wladzy stworzonego pod rzadami Stalina. Wybiegajac w przyszlosc, lata powojenne, trzeba pamietac, ze system ten w praktyce przekreslajacy podstawowe prawa czlowieka stal sie wtedy wzorcowym modelem budownictwa socjalistycznego dla panstw, w ktorych rzady objely partie komunistyczne (Wladyslaw T. Kulesza, "Ideologie naszych czasow", Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1996).

Tatus, Henryk Kuciak po krotkiej pracy w porcie usteckim, pamietal p. Izdebskiego z tego okresu, przeszedl do pracy w Stoczni "Ustka". Najwazniejszego wtedy pracodawcy dla Ustczan.

Od 1951 r. stocznia stala sie generalnym dostawca lodzi ratunkowych wioslowo-zaglowych i motorowych 36- 25- i 10-osobowych dla potrzeb przemyslu okretowego Trojmiasta i Szczecina, na wszystkie statki budowane przez polskie stocznie ("Dzieje Ustki", Jozef Lindmajer, Teresa Machura, Zygmunt Szultka, Slupsk 1985).

Tatus byl robotnikiem w stoczni w zawodzie slusarz. Mieszkalismy "na gorce", na Polnej 9. Dwa samotne domki oddalone od miasta. Naszymi sasiadami z Polnej 10 byli panstwo Piwonia i panstwo Szczepanscy. Z dziecinstwa pamietam wojskowa radiostacje na przeciw naszego domu. Wypuszczali balony metorologiczne. Takze potezna wieze drewniana, ktora kiedys od wiatru zwalila sie w nocy. Do szkoly mialem z gorki, ale za to do domu pod gorke. Chodzilem do Szkoly Podstawowej Nr 1, tzw "Jedynki". Z gorki z Polnej wchodzilo sie na Darlowska, przechodzilo mostem nad Slupia, a pozniej wiaduktem nad torami kolejowymi. Pozniej w dol, na rondzie, na ul. Slupskiej byla mleczarnia, szlo sie prosto mijajac po prawej zaklad "kastrowania koni" i stadion ustecki. Na przeciw stadionu byla "Jedynka".
W 1960 r., Ustka miala juz 6.100 mieszkancow (http://en.wikipedia.org/wiki/Ustka).
W 1962 roku stocznia wybudowala blok zakladowy i wprowadzilismy sie do niego na ul. Kopernika 12/5.
W 1966 r. rozpoczalem nauke w Zasadniczej Szkole Budowy Okretow.
W 1967 roku zmarl moj dziadek Wladyslaw Kuciak. Postac bardzo tajemnicza. Zachowywal sie tak jakby sie ukrywal do konca. Pozniej Tatus mi wyjasnil dlaczego. Dziadek byl Warszawiakiem, Pilsudczykiem, osadnikiem wojskowym i policjantem Policji Panstwowej na Wolyniu, oraz AK-wcem na lubelszczyznie.

KTO BYL WSROD DWUNASTU?
Gdy historyk stwierdzil, ze pierwsi Polacy zaczeli naplywac do Ustki dopiero latem 1945, zaoponowal 81-letni Franciszek Niezorawski, ktory po wojnie uruchomil miejska gazownie: - Ja bylem juz w kwietniu!
F. Niezorawski i jego rowiesnik, Bronislaw Brzoska stwierdzili, ze juz wiosna bylo w Ustce 12 Polakow, ktorzy zamieszkiwali we wspolnym domu. Obaj usilowali sobie przypomniec ich nazwiska:
- Skowronek, Bieszczad, Blaszczyk...
- Kuciak byl tez - dorzucil inny sluchacz ("Ustka: godzina 'zero'", GLOS POMORZA, 11-12 marca 1995 r.)

No comments: