Sunday, March 27, 2005

ZACZYNAMY NAJPIERW OD SIEBIE

W poszukiwaniach genealogicznych zaczynamy najpierw od siebie. Genealogia jest nauka, ktora zajmuje sie poszukiwaniem dowodow dotyczacych zycia osoby. Podstawowymi dowodami sa akty urodzenia, zapiski w ksiegach parafialnych, metryki chrztu i akta zgonu.
Ale osoba badana nie zyla w prozni, gdzies musiala sie uczyc, pracowac, dzialac w organizacjach, dlatego pozostawiala po sobie roznego rodzaju "znaki rozpoznawcze".
Tylko dokumenty pierwszego rzedu = podstawowe (akt urodzenia i zgonu) zawieraja nazwisko ojca i matki.
Do dokumentow drugiego rzedu zaliczamy wszystkie zapiski dot. osoby badanej wystepujace w zrodlach z "drugiej reki" (ksiazki, prasa). Na podstawie tych informacji mozna znalezc gdzie mieszkal badany osobnik, czym sie zajmowal, byl popularny i znany w srodowisku, itd. itp.
Na swoim blogu usteckim na "Newsweek Polska" ("Nieznana Ustka Dekadencka") zaczalem pisac o sobie i srodowisku usteckim, w ktorym sie wychowalem. Ustka to moje miejsce urodzenia w 1951 roku i mieszkania tam do momentu podpisania tzw. "porozumien sierpniowych" w 1980 roku.

Nie zachowalo mi sie swiadectwo ukonczenia "Dwojki" (Szkoly Podstawowej Nr 2 w Ustce). Ale mam duplikat "Swiadectwa Ukonczenia Zasadniczej Szkoly Zawodowej" Ustka, dnia 21.06.1969 r. podpisany przez dyrektora szkoly mgr Henryka Karnickiego. Takze mam 'Swiadectwo Dojrzalosci Liceum Ogolnoksztalcacego dla Pracujacych" Ustka, dnia 27 maja 1978 r. Podpisano Dyrektor Szkoly J. Wroblewski.
Bardzo juz pozolkly dokument to "Swiadectwo Pracy" Ustka, dnia 6 grudnia 1980 roku. Z zielona pieczatka w lewym gornym rogu: Stocznia "Ustka" w Ustce, Przedsiebiorstwo Panstwowe, ul. Westerplatte 1, 76-270 Ustka. Dzial Kadr i Szkolenia Zawodowego
Znak sprawy: NSK/80
SWIADECTWO PRACY
Stwierdza sie ze Obywatel Edward Kuciak
syn Henryka urodzony 4 pazdziernika 1951 roku
byl zatrudniony w Stoczni "Ustka" w Ustce ul. Westerplatte 1
od dnia 1 wrzesnia 1966 r. do dnia 29 pazdziernika 1980 r.
W wymienionym wyzej okresie pracy Obywatel zajmowal stanowiska
1. uczen Zasadniczej Szkoly Budowy Okretow Stoczni "Ustka"
2. slusarz w Wydz. Aluminiowym
3. pracownik wyswietlarni, archiwista, kompletator dokumentacji
a ostatnio stanowisko: robotnik magazynowy
na ktorym otrzymywal wynagrodzenie platne wg. grupy VII-mej dniowkowej tj. zlotych 19.30 /dziewietnascie trzydziesci zlotych/
W czasie zatrudnienia Obywatel Edward Kuciak
uzyskal kwalifikacje - ukonczyl Zasadnicza Szkole Budowy Okretow
Stosunek pracy zostal rozwiazany - wygasl na wniosek pracownika w ustawowym okresie wypowiedzenia.
Podpisano:
Samodzielny Pracownik
d/s Szkolenia Zawodowego
Ryszard Truszkowski.

Ciekawym dokumentem "z drugiej reki" jest artykul z "Glosu Slupskiego" z marca 1975 roku. Na zdjeciu na tle rzezb i obrazow dwie piekne mlode Ustczanki kontempluja sztuke.
W artykule pt. "W Ustce powstal Klub Plastyka Amatora" czytamy mi.in.:
" - Malo kto wie o istnieniu w Ustce tzw. grupy autorow niezaleznych "Tartar" - mowi Wojciech Strahl. - Stworzylismy jak korzystajac z mecenatu Miejskiego Domu Kultury, gdzie jestem etatowym pracownikiem. Wspoldzialam m.in. z metaloplasykiem Krzysztofem Hurasem, malarzem Emilem Pakulnickim, Edwardem Kuciakiem, Edwardem Obarzankiem i innymi. Prace nasze pokazywano czesciej poza Ustka".
Co jest interesujace, ze PRL-owska komunistyczna gazeta ("Glos Slupski") informuje o inicjatywie artystycznej grupy Ustczan, ktora w swojej nazwie uzywa przymiotnika "niezalezni". Rok 1975, gleboka komuna, a tu wyskakuja jacys: Niezalezni.

No comments: