Wrak Stoczni USTKA, 2012 |
W Stoczni pierwsze 2 dni strajku byly najwazniejsze. To wtedy od nas rozniosla sie "zaraza" strajku na Slupsk i w konsekwencji cale Wojewodztwo Slupskie. W Stoczni Ustka utworzyl sie przez krotka chwile Miedzyzakladowy Komitet Strajkowy woj. Slupskiego. Z taka moca moglismy sie juz podlaczyc do Gdanska i solidarnie kontynuowac strajk na calym polskim Pomorzu. Tak sie rozpoczal rozklad komunizmu w Polsce. Byl to pierwszy krok. Wpisalem sie na liste Solidarnosci jako jeden z pierwszych czlonkow tego zwiazku zawodowego. Pod koniec strajku, prawie caly moj wydzial nalezal juz do Solidarnosci.
Zadania zalogi Stoczni Ustka po dokonaniu zmian i uzupelnien wysunietych uprzednio postulatow sa nastepujace:
8. Nowym Wojewoda naszego wojewodztwa zostal ob. Przewoznik - inz. budownictwa, ktory dotychczas zajmowal sie w Rzadzie sprawami budownictwa. Jak wiemy wojewodztwo nasze jest wojewodztwem typowo rolniczym, wojewoda winien byc czlowiekiem o wyksztalceniu rolniczym. W zwiazku z powyzszym zadamy zmiany na stanowisku wojewody nadmieniajac, ze jest to typowy przyklad poplecznictwa i ustawiania swoich ludzi. Uwazamy, ze stanowisko to winno byc obsadzone przez czlowieka zwiazanego z naszym regionem i znajacego nasze problemy i bolaczki.
9. W calej Stoczni generalnie zlikwidowac nagrody / lacznie z eksportowa /. Nagrody przeznaczyc na fundusz plac lub cele socjalne zalogi.
10. Przyspieszenie modernizacji Stoczni USTKA ze szczegolnym uwzglednieniem spraw socjalno-bytowych poszczegolnych Wydzialow.
11. Podniesienie dodatku szkodliwego dla pracownikow pracujacych w warunkach szkodliwych do 3 - zl. Obecne stawki ustalone byly kilkanascie lat temu.
12. Domagamy sie rzetelnych okresowych badan lekarskich, zgodnie z obowiazujacymi przepisami.
13. Zadamy zmiany kierownictwa dzialu M T.
14. Zadamy wyrownania zarobkow kierowcom dzialu M T.
15. Podanie do wiadomosci spoleczenstwa o postulataqch zalogi Stoczni USTKA.
16. Zadamy pisemnego zagwarantowania przez Wladze nie stosowania represji wobec uczestnikow strajku a w szczegolnosci Komitetu Strajkowego.
17. Utrzymujemy w mocy przedstawicieli zalogi w dzialalnosci do chwili zalatwienia postulatow zalogi.
Przeslane telexem do Stoczni podjete przez I Sekretarza KW w Slupsku Zbigniewa Glowackiego sposoby rozwiazania niektorych postulatow zostaly przyjete przez Zaloge Stoczni do wiadomosci.
Poniewaz niektore z postulatow zostaly przez Zaloge zmienione lub uzupelnione Zaloga zadza spelnienia pozostalych postulatow ze szczegolnym uwzglednieniem postulatu 16 - go.
Wynik pertraktacji Komitetu Strajkowego Stoczni USTKA nic nie wplywa na decyzje o zakonczeniu strajku. Decyzja moze byc podjeta jedynie przez Miedzyzakladowy Komitet Strajkowy.
Do Komunikatu zalacza sie nastepujace dokumenty:
1. "Oswiadczenie Miedzyzakladowego Komitetu Strajkowego"
2. "Zadania Strajkujacych zalog Zakladow pracy i przedsiebiorstw reprezentowanych przez Miedzyzakladowy Komitet Strajkowy
Komitet Strajkowy Stoczni USTKA ("Komunikat Komitetu Strajkowego Stoczni Ustka", Ustka 19 sierpnia 1980r.).
Gdanski /nie/ krakowiaczek
Krakowiaczek jeden tym sie w Polsce wslawil
Na koniku jezdzil, szabelka sie bawil.
Za to u nas w Gdansku, to nie zadne bajki
Slawa nasza rosnie, bo robimy strajki.
Cala Polska patrzy, cala Polska slucha
Bo nasz Gdansk prastary, podnosi w nich ducha.
Walczy o te prawa, ktore nam zabrano
Przez lat kilkadziesiat, ciagle nas kiwano.
Lecz gdanski robotnik ma w porzadku w glowie
Krzyknal do Warszawy - hola! stop panowie!
Mamy demokracje, krwia ojcow zdobyta
Nie damy by rzadzil falsz - oraz koryto.
Dzis twardo stoimy, zeby rownosc byla
By kazdy byl WOLNY, nie rzadzila sila.
A ze sa i tacy, co portkami trzesa
Przed robocza sila i naszym Walesa.
Nie bojcie sie bardzo, nic wam sie nie stanie
Lecz wam wstyd i hanba - na zawsze zostanie.
(Autor anonimowy. Utwor krazyl po Stoczni USTKA w czasie strajku w sierpniu 1980 r.)
01:33 Hrs. Budzi mnie siusiu.
04:44 Hrs. Budzi mnie siusiu + wstaje. Na dworze 22-stopniowo. Temp. w kuchni 22C. + zrywam kartke z kalendarza: "Rozsadek jest kobieta i czesto go slychac, lecz nikt go nie slucha" - PHILIP CHESTERFIELD.
05:10 Hrs. Lektura tronowa. "Gazeta Polska".
Aby zrozumiec geneze sojuszu polsko-ukrainskiego w 1920 r., nalezy cofnac sie o kilka lat wstecz. W listopadzie 1917 r., po przewrocie bolszewickim w Rosji, w Kijowie proklamowano utworzenie niezaleznego panstwa - Ukrainskiej Republiki Ludowej (URL). Wobec zagrozenia ze strony bolszewikow przywodcy ukrainscy liczyli poczatkowo na wsparcie ze strony panstw ententy (Francji i Wielkiej Brytanii). Mocarstwa zachodnie staly jednak na stanowisku odbudowy jednej i niepodzielnej Rosji carskiej, popierajac Bialych Rosjan. W tej sytuacji wladze URL, zawarly w lutym 1918 r. tzw. traktat brzeski z panstwami centralnymi: Niemcami i Austro-Wegrami, tym samym oddajac sie faktycznie pod niemiecki protektorat.
Orzel i tryzub
Gdy w listopadzie 1918 r. Niemcy przegraly I wojne swiatowa, Ukrainska Republika Ludowa musiala walczyc na trzy fronty - z odrodzona Polska, bolszewikami i Bialymi Rosjanami. Jej przywodca, Glowny Ataman Symon Petlura, dazyl do porozumienia z Polska jako potencjalnym sprzymierzencem w wojnie z bolszewikami. Sytuacje komplikowal fakt, ze 1 listopada 1918 r. na terenie Galicji Wschodniej powstalo drugie panstwo ukrainskie _ Zachodnio-Ukrainska Republika Ludowa (ZURL), toczace walke na smierc i zycie przeciwko Polsce. Z polskiej strony Naczelnik Panstwa Jozef Pilsudski wyraznie dostrzegal kluczowe znaczenie Ukrainy dla przyszlego ukladu sil w tej czesci Europy. Uwazal, ze Polska musi jak najszybciej rozstrzygnac zbrojnie kwestie przylaczenia Galicji Wschodniej, by pozniej rozwazyc mozliwosc sojuszu z Ukrainska Republika Ludowa.
Gdy Wojsko Polskie opanowalo juz cala Galicje i zachodnia czesc Wolynia, 1 wrzesnia 1919 r. podpisano rozejm z Petlura. Dwa miesiace pozniej armia i rzad Ukrainskiej Republiki Ludowej, pod naporem Bialych Rosjan gen. Denikina, znalazly sie w okolicach Lubaru na Wolyniu bez mozliwosci dalszego odwrotu. Postanowiono schronic sie w Polsce. 5 grudnia 1919 r. Symon Petlura wyjechal do Warszawy na zaproszenie Pilsudskiego.
Na poczatku 1920 r. niemal cala Ukraine zajela Armia Czerwona, wypierajac Denikina na Krym. Na podbitych terenach bolszewicy wprowadzili komunizm wojenny wraz z narzuceniem kontyngentu zbozowego sciaganego bezwzglednie od chlopow. Odpowiedzia wsi byly bunty i powstania. Formowaly sie samorzutnie oddzialy roznych atamanow, ktore kontrolowaly znaczne obszary kraju. Zolnierz, ktory wyszedl poza miasto z czerwona gwiazda na czapce, z reguly ginal bez wiesci. Tymczasem Polska i Rosja bolszewicka wykorzystaly zime jako okres intensywnych przygotowan do rozstrzygajacej konfrontacji zbrojnej. Pilsudski cierpliwie poczekal na oslabienie Denikina, popieranego w pelni przez Francje. Dopiero wtedy mogl zrealizowac swoj plan ukrainski.
O uderzeniu na Kijow zadecydowaly argumenty strategiczne i polityczne.
W dokumencie z 1 marca 1920 r., powstalym z inspiracji Naczelnika Panstwa, czytamy: "Obecnie rzad polski zamierza poprzec ruch narodowy ukrainski, aby stworzyc samodzielne panstwo ukrainskie, a przez to znacznie oslabic Rosje, odbierajac jej okolice najbogatsze w zboze i skarby ziemne. Idea przewodnia stworzenia Ukrainy jest stworzenie przegrody miedzy Polska i Rosja i oddanie Ukrainy pod wplywy polskie". Jeszcze dobitniej wyrazil te mysl Pilsudski w rozmowie z zaufanym Boguslawem Miedzinskim: "(...) bolszewikow trzeba pobic, i to niedlugo, poki nie wzrosli w sile. Trzeba ich zmusic do tego, aby przyjeli rozstrzygajaca rozprawe i sprac ich tak, aby ruski miesiac pamietali. Ale zeby to osiagnac, trzeba ich nadepnac na tak bolesne miejsce, zeby nie mogli sie uchylac i uciekac. (...) Kijow, Ukraina, to jest ich czuly punkt. Z dwoch powodow: po pierwsze, Moskwa bez Ukrainy bedzie zagrozona glodem; po drugie, jesli zawiesimy nad nimi grozbe zorganizowania sie niepodleglej Ukrainy, to tej grozby oni nie beda mogli zaryzykowac i beda musieli pojsc na walna rozprawe".
Tajne rokowania polsko-ukrainskie zakonczyly sie 21 kwietnia 1920 r. podpisanym w Warszawie "umowy politycznej pomiedzy Polska i Ukrainska Republika Ludowa". Polska uznala prawo Ukrainy do niezaleznego bytu panstwowego. Jej zachodnia granice wyznaczono wzdluz rzeki Zbrucz i dalej na polnoc do Prypeci, pozostawiajac po polskiej stronie wieksza czesc Wolynia. Oba rzady zobowiazaly sie nie zawierac zadnych umow miedzynarodowych skierowanych przeciwko sobie. Polska zyskala w ten sposob cennego sojusznika przeciwko bolszewikom, Ukraina zas jedyna realna szanse na kontynuowanie walki o niepodleglosc (Miroslaw Szumilo, "Razem przeciw barbarzyncom. Stosunki Polsko-Ukrainskie po I Wojnie Swiatowej / Polityka Jozefa Pilsudskiego wobec Ukrainy. W sierpniu tego roku bedziemy obchodzic 95. rocznice zwyciestwa nad bolszewikami w bitwie warszawskiej. Nie zapominajmy przy tym, ze decydujaca rozgrywka zaczela sie juz w kwietniu 1920 r. od polskiej wyprawy na Kijow. Podjeta przez Jozefa Pilsudskiego ofensywa na Ukrainie byla zas nastepstwem zawartego wowczas sojuszu miedzy Polska i Ukrainska Republika Ludowa. Armia ukrainska walczyla u boku Wojska Polskiego rowniez w dniach najwiekszego zagrozenia dla naszego kraju, bedac jedynym liczacym sie sojusznikiem w wojnie z bolszewikami", GAZETA POLSKA, 22.04.2015).
05:30 Hrs. Wskakuje na wage APSCO. 69 kg + ssanie w zoladku z glodu + arytmia (juz bezustajaca) + czestuje sie czekoladka Xocai POWER.
06:00 Hrs. (1) szklanka zielonej herbaty + 3 suszone morele + 2 daktyle + lyzeczka pylku kwiatowego (skonczyl sie 454 g sloiczek BEEPOLLEN).
06:15 Hrs. Tyran Putin chce wysuszyc Wisle, aby 2-gi Cud na Wisla sie nie wydazyl? (refleksja po wysluchaniu w Radio 7 dziennika, w ktorym o wysychajacej Wisle podano). Dostaje ataku ostrej arytmii. Mdleje. Musze sie polozyc.
06:21 Hrs. "Acropolis adieu" - unosi sie w Radio 7 + slaniajacy sie na nogach z powodu arytmii probuje nawet rytmicznie podrygiwac przygotowujac sobie kanapke do pracy. Nie zwali mnie arytmia! W imie Jezusa, Pana naszego. Amen. Alleluja i do przodu! + ruszam sie jak w smole. Dzwonie do pracy, ze mam dosc silny atak arytmi i spoznie sie + odczuwam dziwny bol w obu nerkach z tylu. Na dworze duszno + parno. Odczuwalna temperatura 29C.
No comments:
Post a Comment