Pielgrzymka, Wilno 2017 |
Pielgrzymka do Wilna - W wigilie Niedzieli Bozego Milosierdzia, 22 kwietnia, odbedzie sie jednodniowa pielgrzymka do Wilna na ontaryjskich Kaszubach, gdzie znajduje sie obraz milosierdzia Jezusa. Wyjazd z przed kosciola o godz. 6:15, powrot o godz. 19:00. Bilety na autokar w cenie $35 mozna zakupic w biurze parafialnym (www.kazimierz.org).
Tak nalezy przede wszystkim postrzegac, w formie ogolnego zilustrowania obchody 150-lecia polskiego osadnictwa w Kanadzie. Pierwsi imigranci, wywodzacy sie z Kaszub na Pomorzu, przybyli na te tereny w 1858r. i osiedlili sie w okolicy dzisiejszego Wilna, Barry's Bay i Round Lake. Z inicjatywy Konferencji Polskich Ksiezy na Wschodnia Kanade, a zwlaszcza jej prezesa o. J. Blazejaka, aktywnie wlaczono sie w proces obchodow rocznicowych, wymownie dokumentujacych ow wyjatkowy jubileusz. Z pewnoscia ukoronowaniem bogatej w istocie akcji, byla uroczysta msza sw. sprawowana na 14 czerwca 2008r. w najstarszej polskiej parafii na terenie Kanady, czyli w kosciele Najswietszej Maryi Panny Krolowej Korony Polskiej w Wilnie, Ontario. Przewodniczyl jej - specjalnie zaproszony przez zarzad Konferencji - metropolita krakowski kardynal Stanislaw Dziwisz w towarzystwie biskupa diecezji Pembroke (na jej terenie znajduja sie kanadyjskie Kaszuby) Michaela Mulhall, biskupa Jana Ozgi z Kamerunu oraz kilkudziesieciu kaplanow, zarowno z Kanady, jak i z Polski. Podczas jubileuszowej mszy, ktora zgromadzila ponad 2 tys. wiernych, w tym licznych przedstawicieli piatego i szostego pokolenia kaszubskich osadnikow, celebrans w okolicznosciowym kazaniu, poswieconym Milosierdziu Bozemu (kosciol w Wilnie, Ontario jest miejscowym sanktuarium Bozego Milosierdzia), powiedzial m.in.: "(...) Jestem szczesliwy z tego powodu, ze moge celebrowac swoja pierwsza msze sw. podczas wizyty w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych wlasnie w tym miejscu. Glownym powodem mojej podrozy do Ameryki Polnocnej jest udzial w Miedzynarodowym Kongresie Eucharystycznym, ktory odbedzie sie w Quebec. Bedzie to wielkie wydarzenie i niezwykle doswiadczenie w zyciu Kosciola Powszechnego i naszym. Juz od dluzszego czasu bardzo pragnalem odwiedzic naszych Ziomkow-Polakow w roznych czesciach Ameryki Polnocnej. (...) Dzisiejszy swiat potrzebuje milosierdzia, potrzebuje Bozej milosci, ktora jest lekarstwem na wspolczesne problemy i cierpienia. Dlatego ludzie przyjezdzaja do krakowskiego sanktuarium Bozego Milosierdzia z calego swiata. To tu pokorna, prosta zakonnica, siostra Faustyna spowodowala, ze swiat zaczal zauwazac Boze Milosierdzie.
Dzis dziekujemy Bogu, ze wspolnota kanadyjsko-polska wybrala ten wlasnie kosciol [w Wilnie, Ontario - przyp. J.W.], z ktorego wolamy do Boga o milosierdzie dla calego swiata. Jakze to wymowne, ze obraz Milosierdzia Bozego tutaj w Wilnie, Ontario, zostal namalowany w Wilnie na Litwie. Jest to czytelny znak, ze Kosciol jest uniwersalny, a nasza wspolnota w wierze przekracza wszystkie granice i kontynenty" (Jan Walkusz, "Konferencja Polskich Ksiezy na Wschodnia Kanade 1956-2016", PELPLIN 2016).
00:43 Hrs. Siusiu (slomkowe + puszyste) + 1-sza szklanka wody.
04:16 Hrs. Budzi mnie siusiu (slomkowe + puszyste).
No comments:
Post a Comment