Sunday, November 13, 2005

NFI rodziny Kuciak

Kazimierz Marcinkiewicz: "Dla mnie sprawa wymagajaca wyjasnienia sa na pewno Narodowe Fundusze Investycyjne".
- O NFI mowilo sie, chyba nie bez powodu, ze to pralnia brudnych pieniedzy.
Kazimierz Marcinkiewicz: "Caly program NFI trzeba bedzie powoli, spokojnie, w zaciszu prokuratorskich gabinetow przeswietlic. To naprawde dla zdrowia panstwa bardzo wazne. Byl to glosny program prywatyzacyjny, sprywatyzowano 500 najwiekszych polskich firm, a dzis wiadomo, ze po tym programie nie zostalo prawie nic, zostala tylko jedna wielka niewiadoma: gdzie sie podzialy pieniadze".
- NFI to przeciez Janusz Lewandowski, owczesny minister przeksztalcen wlasnosciowych, tworca tego programu, dzis eurodeputowany Platformy Obywatelskiej ("Wladza to znaczy sluzba. Z prezesem Rady Ministrow Kazimierzem Marcinkiewiczem rozmawiaja Malgorzata Goss i Julia M. Jaskolska", GONIEC * 11-17 listopada 2005).
Przechodzac do Polski, podobnie jak w Rosji, gdzie "demokraci" zasluzyli sobie na swoj stereotyp - zlodziei, czy zloczyncow - "liberalowie", do ktorych zalicza sie Balcerowicz, zasluzyli sobie na to, ze slowo "liberal" stalo sie obelga, ale pozyteczna obelga, na wzor tego co sie stalo w obecnej Rosji.
Zeby rozwinac ten punkt, kiedy pojawila sie wokol Mazowieckiego pierwsza grupa reformatorow, z Balcerowiczem, to nazwali sie "liberalami", narazajac sie swym sojusznikom, czyli zwiazkowcom, ktorzy sobie uformowali wladze po komunistach, bo im znacznie blizsze byly idee ludzkiej "solidarnosci" niz bezosobowej "konkurencji."
Dla tych "liberalow", najwazniejsze bylo, zeby wyrwac Polske ze Wschodu - Rosji i wprowadzic - z powrotem - do Zachodu, a Zachod to liberalizm, gdzie dziala konkurencja, wiec to dlatego nazwali sie "liberalami", choc, zyjac na Wschodzie, no bo taka to byla generacja, ci reformatorzy malo mieli pojecia o tym co to konkurencja.
A poniewaz mieli tylu przeciwnikow, czy krytykow, nie tylko sposrod zwiazkowcow ale tez bylej partii - tak zwanej robotniczej - to dlugo nie czekajac wprowadzili do obiegu, w prasie, czy telewizji, swojej produkcji stereotypy, a no, ze jak ktos nie lubi tego co oni chca to musi byc "populista", zamieniajac to slowo w obelge.
No i z wladza, ktora narod myslal, ze "liberalowie" na plecach zwiazkowcow wykorzystaja dla dobra narodu, wykorzystali oni dla dobra innych, no bo to za tej pierwszej grupy, a potem rekami innych "liberalow" zabrali sie do wyprzedazy majatku panstwa - czyli narodowego - na rzecz obcokrajowcow, czyli dla dobra innych narodow.
Nie tylko, ze "liberalowie" pozbawili narod Polski, jego warsztatu pracy, zamieniajac Polakow, w najetych wyrobnikow, ktorym zostaja place, a zyski ida nie do Polakow tylko za granice, ale oddali te warsztaty pracy obcym za nic, za jakies grosze, narazaja Polakow na strate paruset miliardow dolarow, im naleznych bo to bylo ich.
Niech wiec Balcerowicz wyjasni czy to, ze wyprzedano majatek narodowy i to za nic to rzeczywiscie taka zasluga "liberalow", jego masci, ze narod powinien sie im klaniac w pas, zamiast przeklinac za to, ze - jak wypada - obdarli oni narod do skory kladac w jego glowy, przerozne glupstwa i klamstwa, a jak trzeba to - ostre przezwiska (Kazimierz Poznanski, "Pozyteczne stereotypy", NOWY KURIER 1-15/10/2005 Nr 19 (88)).


A jak sprywatyzowala sie rodzina Kuciak z Ustki, ktora powrocila do wolnej ojczyzny z emigracji w 1992 roku? To wlasnie takie rodziny polskie, ktore stracily wszystko za komuny, mialy skorzystac na prywatyzacji. Oto przypadek 3-osobowej rodziny Kuciak (matka + 2 synow).

Po powrocie do Polski najpierw trzeba bylo zdobyc dowod osobisty. Bo prywatyzacja ograniczala sie li tylko do tych co posiadali dowod osobisty i tzw. REGON = Nr ewidencyjny.
Aby zdobyc dowod nalezalo sie zameldowac "na stale".

Dowod osobisty to zielona 20-stronicowa ksiazeczka z bialym orlem bez korony na obwolucie i z napisem: "Polska Rzeczpospolita Ludowa Dowod Osobisty".
Wewnatrz: "Dowod osobisty jest dokumentem stwierdzajacym tozsamosc osoby oraz poswiadczajacym obywatelstwo polskie".
oraz na ostatniej stronie: "Pouczenie
1. Dowod osobisty nalezy chronic przed utrata lub zniszczeniem.
2. W razie utraty dowodu osobistego nalezy zawiadomic o tym w ciagu 24 godzin najblizszy terenowy organ administracji panstwowej stopnia podstawowego, a o nowy dowod osobisty nalezy wystapic do terenowego organu wlasciwego ze wzgledu na miejsce stalego pobytu.
3. W razie zmiany danych osobowych, uszkodzenia badz wyczerpania sie miejsca na dokonywanie nowych wpisow posiadacz dowodu osobistego jest obowiazany wystapic z wnioskiem o jego wymiane.
4. Wpisy i skreslenia w dowodzie osobistym moga byc dokonywane tylko przez uprawnione organy i instytucje.
3. Posiadacz dowodu osobistego jest obowiazany okazywac ten dokument uprawnionym organom i instytucjom; w interesie zatem posiadacza wskazane jest noszenie dowodu osobistego przy sobie.
Dowod osobisty zawiera 20 stron."

Case: Kuciak/Rodzina z Ustki/Trzy osoby.
KALENDARIUM PRYWATYZACJI
25 MARCA 1996

Wykup 3 "Powszechnych Swiadectw Udzialowych" w banku za 20 zl. kazde. Czyli zainwestowanie przez rodzine Kuciak 60 zl. na powszechna prywatyzacje.

W dowodzie na stronie 15 w "Adnotacjach Urzedowych" umieszczono zielona kwadratowa pieczatke o tresci:

PKO-BP I Oddzial
w Slupsku
Posiadacz niniejszego
dokumentu zrealizowal prawo
do otrzymania powszechnego swiadectwa udzialowego.
Data 96.03.25
Podpis (nieczytelny).

Otrzymane swiadectwa to eleganckie papiery z wodnymi znakami. Piekne stylizowane liternictwo, z pieczatkami tloczonymi i orlem z korona posrodku na dole z napisem Rzeczpospolita Polska wokol niego:

POWSZECHNE
SWIADECTWO
UDZIALOWE AC30001980
NINIEJSZE SWIADECTWO UDZIALOWE ZOSTALO WYEMITOWANE PRZEZ SKARB PANSTWA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Z ART. 29 USTAWY Z DNIA 30 KWIETNIA 1993 R. O NARODOWYCH FUNDUSZACH INVESTYCYJNYCH I ICH PRYWATYZACJI (DZ. U. NR 44, POZ. 202 Z POZN. ZM.)
MINISTER PRZEKSZTALCEN WLASNOSCIOWYCH
(podpis: Jan J).
Na odwrotnej stronie swiadectwa: POUCZENIE
1. Niniejsze swiadectwo udzialowe jest papierem wartosciowym na okaziciela w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 22 marca 1991 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartosciowymi i funduszach powierniczych (Dz. U. z 1994 r. Nr 58, poz. 239 z pozn. zm.).
2. Niniejsze swiadectwo udzialowe jest zbywalne i podlega dziedziczeniu. Przeniesienie wlasnosci niniejszego swiadectwa udzialowego jest wolne od oplaty skarbowej.
3. Na podstawie art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz.U. Nr 44, poz. 202 z pozn. zm.) niniejsze swiadectwo udzialowe z mocy prawa dopuszczone jest do publicznego obrotu papierami wartosciowymi.
4. Z zaostrzeniem art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz.U. Nr 44, poz. 202 z pozn. zm.) do publicznego obrotu swiadectwami udzialowymi stosuje sie przepisy ustawy z dnia 22 marca 1991 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartosciowymi i funduszach powierniczych (Dz.U. z 1994 r. Nr 58, poz. 239 z pozn. zm.)
5. Zgodnie z art. 37 i 38 ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz.U. Nr 44, poz. 202 z pozn. zm.) niniejsze swiadectwo udzialowe podlega wymianie na jednakowa liczbe akcji w kazdym z Narodowych Funduszy Investycyjnych, istniejacych w dniu emisji niniejszego swiadectwa udzialowego i wyznaczonych do przeprowadzenia tej wymiany w drodze rozporzadzenia Ministra Przeksztalcen Wlasnosciowych. Z chwila wymiany swiadectwa udzialowego na akcje Narodowych Funduszy Inwestycyjnych wygasaja wszelkie prawa reprezentowane przez swiadectwo udzialowe.
6. Zgodnie z art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz.U. Nr 44, poz. 202 z pozn. zm.) Rada Ministrow moze, w drodze rozporzadzenia, okreslic termin utraty waznosci niniejszego swiadectwa udzialowego. Ogloszenie terminu utraty waznosci swiadectwa udzialowego moze nastapic nie pozniej niz na rok przed uplywem tego terminu.
7. W ZAMIAN ZA UTRACONE SWIADECTWO URZIALOWE NIE BEDZIE WYDANY JEGO DUPLIKAT ANI ZADEN INNY DOKUMENT ZASTEPCZY.

Po wykupieniu Powszechnego Swiadectwa Udzialowego, na zewnatrz stali naciagacze, ktorzy od reki skupowali te swiadectwa od wychodzacych osob z banku. Dawali 80 zl. Kiedy sie zawahalem "no dobra stowa" - powiedzial jeden.
Ale ja nie po to je kupilem aby od razu odsprzedawac. Pomyslalem, ze przejde caly proces prywatyzacji i zobacze ile bedzie to moje zainwestowane 20 zl. warte za 10 lat. Jak kapitalizm i wlasnosc prywatna, to kapitalizm - pomyslalem. Prawdziwe inwestycje sa inwestycjami na lata. Na zdrowy profit czeka sie czasami latami. Inwestuje sie na dluga mete. Dzis kupic i jutro odsprzedac z zyskiem pachnie korupcja i spekulacja.

27 WRZESNIA 1998


Narodowe Fundusze Inwestycyjne mialy sie korzystnie odrozniac od czeskiej "kuponovki", lecz w rzeczywistosci powtarzaly jej bledy. Jeszcze w ubieglym roku swiadectwa udzialowe NFI byly warte 180 zl, obecnie - zaledwie 80 zl. Program NFI mial objac firmy znajdujace sie w dobrej kondycji, objal slabsze, zas najlepsze sprzedano, zeby miec srodki na jakakolwiek restrukturyzacje. Firmy zarzadzajace funduszami, zamiast przyciagnac zachodni kapital, szukaja srodkow na plytkim polskim rynku finansowym. Spodziewano sie wysokich notowan akcji, na ktore zamieniono swiadectwa na warszawskiej gieldzie, tymczasem zlotowka majatku funduszy byla warta na rynku przecietnie 55 groszy. Fundusze generowaly tez wysokie straty: NFI Kwiatkowski mial w pierwszym kwartale 1988 r. prawie 6 mln zl strat (w ciagu trzech miesiecy zysk przypadajacy na akcje spadl z 0,83 zl do 0,58), VII NFI odnotowal w 1996 r. 12,7 mln zl strat, Octava - 72 mln zl. Czy program NFI zakonczy sie calkowita klapa?

Pomysl programu powszechnej prywatyzacji narodzil sie pod koniec "realnego socjalizmu". Dziesiec lat temu warszawska Szkola Glowna Planowania i Statystyki zorganizowala sympozjum, ktore mialo odpowiedziec na pytanie: co mozna zrobic z polska gospodarka, zakladajac, ze jest wolnorynkowa? - Pytanie wydawalo sie wtedy calkowicie abstrakcyjne - wspomina Janusz Lewandowski. - Wspolnie z Janem Szomburgiem zaproponowalismy prywatyzacje na masowa skale, przy udziale sztucznego pieniadza ("Narodowa Fikcja Inwestycyjna. Fiasko programu powszechnej prywatyzacji", WPROST, 27 wrzesnia 1998).

20 PAZDZIERNIKA 1998

Do konca 1998 roku byl termin wymiany swiadectw na fundusze inwestycyjne. Inaczej przepadaly. Mama miala jedno swoje swiadectwo w Polsce. Ja z bratem Ryszardem mielismy 2 nasze swiadectwa w Kanadzie. Wyslalem je poczta polecona 20 pazdziernika 1998 r. do Mamy w Polsce. Kosztowalo mnie to $9.57.

Receipt

Fregile and perishable articles are not indemnified against damage. Indemnity and fees information is available on request at your postal outlet.

SECURITY REGISTERED

No 77 476 858 569

Access Code 7979

Name - G. Kuciak

City - Poland

Value - 8.20

Total Fees - 9.57

Date - 20 Oct. 98

RONCESVALLES POSTAL OUTLET 149 RONCESVALLES AVENUE TORONTO ON M6R 3L0

GST/TPS R#104923453

98/10/20 13:31 ID# ANITA

RC# 021105 W.ID: 1 TR# 111817

LETTER 1.37

SEC (0.00) 8.20

SUBTL 9.57

TOTAL 9.57

CASH CDN 10.00

CHG. DUE 0.43-

16 LISTOPADA 1998

Mama z Ustki pojechala do Slupska do Banku Handlowego i tam dokonala transakcji "zbycia" 3 swiadectw udzialowych.

DELTA TM PSU-POK - Rejestracja PSU przyjmowanych na zlecenia nabycia j. u. PPTFP SA

BANK HANDLOWY W W-WIE S.A. POK SLUPSK

ZESTAWIENIE POWSZECHNYCH SWIADECTW UDZIALOWYCH DO ZLECENIA NABYCIA JEDNOSTEK UCZESTNICTWA PIONEER - FUNDUSZU POWIERNICZEGO POLSKIEJ PRYWATYZACJI

Oswiadczam, ze zbywam Powszechne Swiadectwa Udzialowe o nizej wymienionych numerach na rzecz PIONEER Funduszu Powierniczego Polskiej Prywatyzacji w celu rownoczesnego nabycia jednostek uczestnictwa tego Funduszu.

W przypadku odmowy przyjecia badz odrzucenia swiadectwa przez Krajowy Depozyt Papierow Wartosciowych Towarzystwo bedzie wykonywalo uprawnienia z tytulu rekojmi za wady zbytego swiadectwa poprzez odstapienie od umowy.

Wlasciciel rejestru: KUCIAK GENOWEFA

Zlecenie nr 0000020 z dnia 1998.11.16 ilosc swiadectw: 3 Str.: 1

L.p Seria i nr PSU 1. AF4790321 2. AC3006807 3. AC3001980

podpis pieczec pracownika - Punkt Obslugi Klientow Teresa Barbarowicz

podpis wlasciciela - Genowefa Kuciak

ZLECENIE NR 20/11/16 DOTYCZACE: Otwarcie rejestru

NABYWCA JEDNOSTEK / UCZESTNIK FUNDUSZU: Genowefa Kuciak

Liczba PSU: 3 Cena jednego PSU: 68.50 z dnia: 13.11.98

SWIADECTWO UCZESTNICTWA

PIONEER FUNDUSZ POWIERNICZY POLSKIEJ PRYWATYZACJI

DATA - 98/11/20 TRANSAKCJA - Nabycie KWOTA (zl) - 205,50 CENA (zl) - 6,03 LICZBA JEDNOSTEK - 34,080

STAN REJESTRU / OGOLNA KWOTA INWESTYCJI - 205,50 SALDO JEDNOSTEK UCZESTNICTWA - 34,080

1 MAJA 1999

Cztery lata temu powstalo 15 Narodowych Funduszy Inwestycyjnych. Powszechne swiadectwa udzialowe, sprzedawane po 20 zlotych od sztuki, mialy uwlaszczyc 27 milionow Polakow na czesci panstwowego majatku, a przy okazji nauczyc ich trudnej sztuki inwestowania na rynku kapitalowym. 512 przedsiebiorstwom wlaczonym do programu obiecano ulatwienia w dostepie do kredytow, nowych technologii i szybka prywatyzacje. NFI nie spelnily wiekszosci pokladanych w nich nadziei (Mariola Balicka, "Narodowe Fundusze Investycyjne przeszly zaskakujaca metamorfoze. I to by bylo na tyle", POLITYKA nr 18 (2191), 1 maja 1999).





No comments: