Thursday, November 24, 2005

Genealogia

staje sie coraz bardziej popularnym hobby juz nawet w Polsce. Historia Polski szczegolnie nie sprzyja badaniom genealogicznym. Posiekana wojnami. Rodziny porozbijane, porozsiewane po calym swiece. Dokumenty zniszczone, spalone domy, koscioly, archiwa.

Dla poczatkujacych polecilbym w jezyku polskim "Poradnik Genealoga Amatora" Rafala T. Prinke, a w jezyku angielskim "Korzenie Polskie POLISH ROOTS", Rosemary A. Chorzempy.
Bawienie sie w dedektywa i historyka rodzinnego wciaga jak narkotyk, chociaz trzeba byc przygotowanym na rozne niespodzianki.

Jesli postanowiles podazyc za moda i poswiecic sie poszukiwaniu przodkow, strzez sie! Nie ma bowiem rodziny bez mrocznych sekretow - zauwaza Mira Suchodolska na Newsweeekowskim czacie pt. "Szukam swoich przodkow" (http://newsweek.redakcja.pl/czaty/szczegoly.asp?Dyskusja=80).

Ale badzmy madrzy po szkodzie. Miejmy swiadomosc, ze za iles tam dziesiatkow lat jakis rodzinny genealogiczny hobbista bedzie grzebal i w naszych genealogiach, ulatwijmy mu, zostawmy mu jakies znaki po sobie.

Przez wiele tygodni w roznych gazetach polonijnych w Kanadzie ukazywala sie taka oto informacja:

POLACY W KANADZIE

Jak napisal Horacy: "dimidium facti, qui coepit, habet" - "kto zaczal, juz zrobil polowe".
W tym miesiacu wydawnictwo Biogram Publishing konczy wysylke zaproszen droga elektroniczna. Natomiast po 1 sierpnia osoby, ktorych adresow w Internecie nie udalo sie ustalic, otrzymaja zaproszenia droga faksowa i poczta tradycyjna.
Wszystkie osoby, do ktorych wydawnictwo wyslalo zaproszenia, moga sprawdzic to w prosty sposob: w Internecie opublikowana jest odpowiednia lista WSZYSTKICH ludzi, z jakimi wydawnictwo Biogram Publishing usilowalo lub nadal usiluje nawiazac korespondencje. Lista ta zawiera (na dzisiaj) okolo 9 tysiecy nazwisk i obejmuje mieszkancow calej "polskiej" Kanady. Adres w Internecie: www.polacywkanadzie.com.
Wielomiesieczna praca nad rozeslaniem ankiet poprzez poczte elektroniczna owocowala przy okazji zaskakujacymi nieco konkluzjami. Okazuje sie, ze zbyt wielu z nas nie ufa jeszcze tej formie porozumiewania sie ludzi, niechetnie odnosi sie do nieoczekiwanych listow elektronicznych oraz ma trudnosci z korzystaniem z tej formy lacznosci. Szkoda, bo Internet - mimo rozpowszechniajacego sie systematycznie zjawiska "spamu", czyli wykorzystywnia sieci do celow handlowych - jest zarazem niezwykla w dziejach ludzkosci powszechnie dostepna kopalnia informacji. Gdyby nie Internet, byloby nam znacznie trudniej zebrac informacje na temat Polakow w Kanadzie. A okazuje sie, ze jest nas tu wielu i mozna nas znalezc w najbardziej nieoczekiwanych miejscach.
Efekty pracy wydawnictwa znajda Panstwo na kartach slownika biograficznego "Polacy w Kanadzie" juz w grudniu br. Bedzie on dostepny w wybranych ksiegarniach i bibliotekach, a przede wszystkim wysylkowo. Pierwsze zamowienia w subskrypcji juz naplywaja, co - nie ukrywamy - ulatwia nam prace nad tym wyjatkowym wydawnictwem w dziejach historiografii i kronikarstwa Polakow w Kanadzie.
Nadal jednak liczymy na pomoc Panstwa. Jesli znasz osoby, ktore mozesz nam zarekomendowac, poniewaz z racji swojej dzialalnosci zasluguja na odnotowanie w Slowniku, prosimy o kontakt:
Internet - www.polacywkanadzie.com; poczta - Biogram Publishing, Box 1102, Mississauga Stn. B, ON L4Y 3W4.
Jacek Kozak
Tomasz Piwowarek

Oczywiscie nieomieszkalem skorzystac z tej mozliwosci i wypelnilem ankiete w Internecie. Poczta elektroniczna otrzymalem:

Dziekujemy za wypelnienie i przeslanie nam ankiety slownika biograficznego "Polacy w Kanadzie"
Na jej podstawie przygotowalismy nastepujacy biogram

KUCIAK Edward (ur. 04/10/1951, Ustka). Szef ochrony. Zonaty. W Kanadzie od 23/02/1982.
Od 1966 r. pracownik Stoczni "Ustka" w Ustce. 1975: wspolzalozyciel pacyfistyczno-bohemistycznej "Grupy Autorow Niezaleznych - Tartar" (GAN "Tartar"). Przesladowany i ciezko pobity przez ZOMO w 1979 r. W tymze roku zaklada ROR (Ruch Obrony Represjonowanych). Czynny uczestnik strajku w 1980 r. Od wrzesnia 1980 czlonek "Solidarnosci". W Niemczech prosi o azyl polityczny i zwiazuje sie ze Stowarzyszeniem Polskich Kombatantow. W Kanadzie od 1982. Konczy studia na Wydziale Nauk Politycznych University of Ottawa. Od 1991 r. zalozyciel i lider Polskiej Ligi Szlacheckiej w Kanadzie. Czlonek The Monarchist League of Canada. Odznaczony Brazowym Krzyzem Kombatanckim. Prowadzi swoj blog internetowy pt. "Lewed's Blog Czyli Dziennik Szlachcica Polskiego" (http://szlachta.blogspot.com). Zona - Maria Isabel Ferreira Martins - czlonkini Maclean Hunter Rogers Publishing Quarter Century Club.

Slownik zostanie przygotowany do druku i skierowany do produkcji przed koncem roku. Szczegolowe informacje na temat jego sprzedazy mozna znalezc na naszej witrynie internetowej pod adresem
http://www.polacywkanadzie.com/pol/order.php.

No comments: