Saturday, June 18, 2016

30 tys. IU

Lysy + opalony
witaminy D + fryzjer. Byly cwiczenia z hantelkami. Obejrzalem tez mecz pilki noznej Portugalia - Austria. Moim faworytem byla Portugalia, a to z racji zony Isabel. Ale cos Ronaldo byl maloskuteczny dzisiaj i Portugalia tylko zremisowala z Austria 0-0.

Moi znajomi Hindusi dali mi przydomek "Sadhu". Jestem wiec Edward "Sadhu". A to z racji 17-dniowej glodowki, ktora przeprowadzilem w zeszlym roku + slonecznych kapieli, ktore uwielbiam. Ta hinduska sekta zywi sie tylko sloncem, woda i modlitwa.

Pierwsza powazna probe oficjalnego zbadania kwestii marihuany w Kanadzie podjeto w latach 1969-1972. Byly to prace komisji, ktorej przewodniczyl Gerald Le Dain (stad okreslenia "komisja Le Daina" i "raport Le Daina"). Raport zalecal, by marihuana zostala zdjeta z listy substancji kontrolowanych i traktowana w podobny sposob jak alcohol. Kanadyjski rzad federalny zalecenia te zignorowal.

Trzydziesci lat pozniej, w Roku 2002, doszlo do ponownej oceny wplywu marihuany na zdrowie spoleczenstwa. Swoje prace zakonczyl powolany dwa lata wczesniej przez kanadyjski Senat Specjalny Komitet do Spraw Substancji Nielegalnych (Special Committee on Illegal Drugs), ktory dokonal szczegolowej analizy problemu. (W miedzyczasie, w Roku 2001, wprowadzono w Kanadzie w zycie przepisy zezwalajace na lecznicze stosowanie konopi). Opublikowany raport liczyl ponad 600 stron i byl wynikiem nie tylko analizy dostepnej literatury medycznej, ale takze publicznych przesluchan w calym kraju.

Komitet nie znalazl przekonujacych dowodow, by uzywanie marihuany prowadzilo do uzywania innych, grozniejszych substancji; by powodowalo powazne w skutkach uzaleznienie fizyczne; by sprzyjalo wzroslowi przestepczosci (za wyjatkiem prowadzenia pojazdow pod wplywem oraz za wyjatkiem przestepczosci wynikajacej z samego faktu nelegalnosci marihuany).

W podsumowaniu prac Komitetu jego przewodniczacy stwierdzil: "Dowody naukowe zdecydowanie wskazuja, ze konopie sa znacznie mniej szkodliwe niz alcohol i powinno sie je traktowac nie jako sprawe kryminalna, lecz problem spoleczny i problem zdrowia publicznego. [...] krajowi i zagraniczni eksperci oraz Kanadyjczycy ze wszystkich srodowisk powiedzieli nam jasno i wyraznie, ze nie powinnismy karac uzytkownikow ani w sposob nieuzasadniony zakazywac prywatnego uzywania konopi. Prosze nie miec mylnego wrazenia - my nie popieramy stosowania marihuany w celach przyjemnosciowych. Ale to, czy ktos marihuany uzywa czy nie, powinno byc jego osobistym wyborem niepodlegajacym sankcjom karnym. I doszlismy do wniosku, ze, jako substancja odurzajaca, [marihuana] powinna byc regulowana przez panstwo tak samo jak wino i piwo, stad nasz wybor legalizacji, a nie dekryminalizacji". Komitet w raporcie zaleca, by rzad wypracowal calosciowa polityke majaca na celu ograniczanie ryzyka i szkod powodowanych przez rozne substancje psychoaktywne (marihuana, leki farmaceutyczne, alcohol, tyton i narkotyki); mialaby sie ona koncentrowac na edukowaniu uzytkownikow, wykrywaniu przypadkow ryzykownego uzywania i zapobieganiu im oraz na leczeniu uzaleznien. W odniesieniu do marihuany zalecono, by zakazowi podlegaly jedynie zachowania wyrzadzajace oczywista szkode innym: nielegalny handel, sprzedaz osobom ponizej 16 lat oraz prowadzenie pojazdow w stanie odurzenia. A dotychczasowa kanadyjska polityke raport scharakteryzowal nastepujaco: "Nieprzerwana prohibicja marihuanowa naraza na niebezpieczenstwo zdrowie i dobrobyt Kanadyjczykow o wiele bardziej niz sama substancja".
Glowne zalecenia raportu pozostaja niezrealizowane - za wyjatkiem uzytku medycznego marihuana jest w Kanadzie wciaz nielegalna (Bogdan Jot, "Odklamywanie marihuany", MMJ, Bydgoszcz 2014).

03:59 Hrs. Budzi mnie siusiu (slomkowe + puszyste).

06:01 Hrs. Budzi mnie siusiu (slomkowe + puszyste).


No comments: