Wednesday, March 19, 2008

Imieniny szlachcica

Marszalka Jozefa Pilsudskiego

Jeszcze w okresie konspiracji zaczeto obchodzic imieniny Komendanta Jozefa Pilsudskiego. Ta forma wyrazania szacunku, wdziecznosci, respektu dla Komendanta nabrala duzych rozmiarow w II Rzeczypospolitej.
19 III 1920, w dniu imienin Naczelnika Panstwa i Wodza Naczelnego Jozefa Pilsudskiego, na placu Saskim odbyla sie rewia wojskowa z udzialem pulkow roznych formacji; najwieksza atrakcja zawsze byli ulani. Na te okazje przywozono z Minska slynna Kasztanke, ktora odbywala swa emeryture w tamtejszym pulku ulanow. Po rewii wojskoweeej J. Pilsudski przyjmowal w Belwederze dyplomatow, delegacje ugrupowan politycznych i organizacji spolecznych, ale najmilej byli widziani dawni strzelcy, druzyniacy, peowiacy, dzialacze konspiracji. Ci, ktorzy w najtragiczniejszych i najciezszych chwilach w pelni zaufali Komendantowi, gdy np. 2 sierpnia 1914 roku wyruszyl z Oleandrow do Jedrzejowa w Krolewstwie pierwszy patrol ulanow Wladyslawa Beliny-Prazmowskiego, bez koni, na dwoch bryczkach, czesto siodla niesli na plecach, lecz rozkaz wykonali.
Dzien imienin Jozefa Pilsudskiego byl okazja, by przecietny Polak zyjacy w kraju czy za granica mogl oddac hold, wyrazic swe uznanie dla wskrzesiciela Polski, swego Naczelnika Panstwa i Wodza Naczelnego (Grzegorz Wasniewski, "Imieniny Marszalka Jozefa Pilsudskiego", GONIEC, 14 - 19 marca 2008).

06:42 Hrs. Knowing me, knowing you, there is nothing we can do. Knowing me, knowing you, is the best I can do - spiewa ABBA w Polskim Radiu Toronto na fali 1320 AM. Na dworze pada deszcz. 3-plusowo. Snieg pomalu topnieje. Pokazaly sie pierwsze drzewa i krzewy spod sniegu w ogrodku. W dzienniku: Lekarze "wypracowali norme" i nie przychodza do pracy. Szykuje sie ewakuacja szpitali. Sluzba zdrowia w Polsce zdycha. Przesluchania w sprawie Barbary Blidy. Od jutra w kalendarzu wiosna, a w Polsce zima. W Ustce na Pomorzu pada snieg. Dalajlama wzywa Chiny do nie uzywania przemocy wobec Tybetanczykow. Glosy nawolujace do bojkotu Olimpiady.
ESSO, Shell, Canadian Tire, Petro-Canada biora za litr paliwa $1.07.4.

"Sprawilam sobie cycki" (I had a boob job) - wyznaje Tori Spelling.

Spelling Tori with a Double D
Tori Spelling recently revealed something that anyone with eyes has known for years: she augmented her breasts.
"I had a boob job. There it is. I finally said it," the former 90210 star was quoted by the U.K.'s Sun as saying. "I wanted to come clean that I had my boobs done in my 20s because people falsely write that I've had all these things done. I've had the two procedures that probably every other woman in Hollywood has had done" (TORONTO SUN, Tuesday, March 18, 2008).

Auful Plastic Surgery (http://www.awfulplasticsurgery.com/archives/000269.html).

Piersi Syrenki to jeden z moich tematow dyzurnych. Rozpoczeli go radni Ustki, ktorzy slusznie zauwazyli, ze Syrenka na herbie miasta miala za male i do tego plaskie piersi. Zaproponowano powiekszenie.
Sprawa urosla do rangi miedzynarodowej (nawet chinska prasa pisala). W koncu i heraldycy zajeli sie problemem. Piersi powiekszono + korone szlachecka na glowe usteckiej Syrenki wlozono. Ku memu zadowleniu, poniewaz Ustka jest miastem szlacheckim i jak mamy miec w herbie Syrenke, to dlaczego nie szlachcianke z korona na glowie.

Od siebie dodalbym zloty kolczyk na sutku i maly tatularzyk na jednej z piersi. Orzelka czy mewy, tak jak tu sie widuje u naszych dziewczyn w Ameryce. No, ale to juz chyba zadam za duzo. Szlachta wszak jest tolerancyjna grupa spoleczna, ale nie nalezy zapominac, ze spoleczenstwo Ustki, to w wiekszosci czlonkowie pochodzacy z innych stanow spolecznych niz szlachecki. A te niekoniecznie tolerancja grzesza.

15:35 Hrs. Kartka swiateczna od Anii ze Slupska. Dziekuje Ci Aniu!

16:17 Hrs. Zrywam kartke z kalendarza. Dzisiaj sroda. 19 marca. Dzien dluzszy od najkrotszego dnia w roku o 4 godz. 26 minu. Imieniny Jozefa, Bogdana, Laili.

1058 - Zmarl Kazimierz I Odnowiciel, z dynastii Piastow, ksiaze polski od 1034 r.; syn Mieszka II; od jego czasow funkcje stolicy zaczal pelnic Krakow (ur. 1016 r.).
1928 - Zmarl Tadeusz Borowicz, lekarz anatomopatolog; profesor Uniwersytetu Jagiellonskiego; czlonek PAN; odkrywca w 1874 r. (przed K.J. Eberthem) zarazka duru brzusznego; wspolautor "Slownika lekarskiego polskiego" (ur. 1847 r.).
1958 - W Strasburgu rozpoczela sie konferencja zalozycielska Parlamentu Europejskiego ("Kalendarz Rodzinny").

No comments: