Monday, March 03, 2008

12

w sloncu. Dzisiaj na wiosenno. Nawet szyba samochodu lekko uchylona gdy wracalem do domu. Slonecznie. Na chodnikach mokro. Bryly lodu sie rozpuszczaja.

06:28 Hrs. Nie pytam pania o lata. Pana nie pytam tez - unosi sie w Polskim Radiu Toronto na fali 1320 AM. Na dworze wilgotno. Zachmurzenie umiarkowane. Lecimy na +. Jednostopniowo. Slisko. Cienka warstewka lodu na chodniku. Mowia, ze dzisiaj bedzie +9. W dzienniku: "To farsa" - uwaza opozycja po wyborach w Rosji. Wygral Miedwiediew 70%. Takze glosowalo 70% uprawnionych do glosowania.

15:40 Hrs. W domu list z kartka swiateczna od cioci Lodzi ze Slupska. Wspaniala kartka. W ksztalcie jajka. Wyprodukowana przez Aligatora (http://www.aligator.com.pl/). Dziekuje Ciociu!
Takze zaprenumerowany pierwszy numer magazynu "The Philadelphia Trumpet" (http://www.thetrumpet.com/) z "The State of Israel Why No More Miracle Victories?" na okladce.

W obronie wiary i Ojczyzny
Warszawa 29 lutego 1768 roku w Barze na Podolu powstal zbrojny zwiazek szlachty polskiej w obronie wiary katolickiej i niepodleglosci Rzeczypospolitej, skierowany przeciwko krolowi Stanislawowi Augustowi Poniatowskiemu, znany jako konfederacja barska.
Konfederacja generalna skierowana byla przeciw roznowiercom, cesarzowej Rosji Katarzynie II i uleglemu jej krolowi Stanislawowi Augustowi Poniatowskiemu. Naczelne haslo konfederatow brzmialo "wiara i wolnosc", a w kewstiach ustrojowych polaczyli sie w ich szeregach konserwatysci z reformatorami.
Konfederacja w 1768 roku wypowiedziala wojne Rosji. Pomocy finansowej oraz wojskowej udzielila Polakom Francja.
Za czlowowych bohaterow konfederacji uchodza Kazimierz Pulaski (obronca Jasnej Gory), kozak Jozef Sawa-Calinski (na Mazowszu) oraz Jozef Zaremba (w Wielkopolsce), a takze charyzmatyczny kaplan, karmelita Marek Jandolowicz. Konfederaci pozostawili po sobie bogaty zbior piesni, najslynniejsza z nich to "Zdaj sie, Polaku, w opieke Maryi" oraz "Stawiam na placu z Boga ordynansu". Do konfederacji nawiazywali pisarze, m.in. Juliusz Slowacki w dziele "Ksiadz Marek" za znana "Piesnia konfederatow", a takze w dramacie "Sen srebrny Salomei". Adam Mickiewicz artykulem z 1833 roku pt. "O ludziach rozsadnych i ludziach szalonych" stworzyl zreby mitu barskiego. Uznal w nim konfederacje za pierwsze polskie powstanie i wzor wszystkich nastepnych zrywow narodowych. Po upadku konfederacji barskiej na Sybir zeslano ponad 14 tys. osob, reszte przymusowo wcielono do armii rosyjskiej. Propaganda panstw osciennych starala sie wykorzystac konfederacje jako jeden z pretekstow do I rozbioru w 1772 roku (GONIEC, 29 II - 6 III 2008).

21:13 Hrs. Zrywam kartke z kalendarza.

No comments: