Huczne obchody w Polsce 1050. rocznicy przyjecia przez Polske chrztu. Jest co swietowac i byc dumnym z tego, ze nasi przodkowie podjeli tak wazna dezyzje w 966 roku. Kto by pomyslal, ze mielismy tak wielkich wladcow, z wizja i wyobraznia na milenia.
Ta duma z Polski siedzi w naszej krwi. Zarembowie na przyklad siegaja swoja genealogia az do Polski poganskiej, ktora przed przyjeciem chrztu zarzadzana byla juz przez 12 wojow, z ktorych jednym byl ZAREMBA.
Z A R E M B A H E R B
Lew powinien byc czarny, w polu brunatnym, przeciez nie caly, ale go tylko polowa, jezyk u niego wywieszony, lapy przednie u niego widac, tak ze lewa troche do gory wyniesiona nad prawa, a ogon tez zadarty ku gorze, wyskakuje zas lew z muru bialego, u ktorego blanki cztery, na murze trzy kamienie zolte czyli raczej w zloto oprawione, tak ulozone, ze dwa podle siebie w rowni sa, trzeci pod niemi, na helmie z korony takiz lew wyskakuje: tak go opisuja: Paprocki w Gniazdzie fol. 801. i fol. 1176. O herb. f. 457. Okol. tom 3. f. 319. Klejnoty fol. 90. Bielski fol. 90. ztemwszystkiem u Paprockiego lew w lewa tarczy obrocony patrzy, tak na tarczy, jako i na helmie, u Okol. zas w prawa, nad to, ten na tarczy, jako i na helmie, u Okol. zas w prawa, nad to, ten cztery kamienie na murze kladzie, tamten tylko trzy. O poczatkach tego herbu Paprocki tylko powiada z Dlugosza, ze z Niemiec do Polski przybysz, za czasow Boleslawa Krzywousta, Okolski zas rozumie i lepiej ze z Czech, kedy jeszcze znajduja sie familie, ktore takim sie lwem zaszczycaja i Zarembami zowia, potem dawniejszy czas naznacza tym przenosinom tego herbu do Polski, kiedy z Manuskryptu jakiegos twierdzi, ze jeszcze miedzy dwunasta wojewodami, z ktorzy za Poganstwa temi krajami podwakroc rzadzili, byl tez Zaremba tego herbu.
H e r b o w n i.
Bielakowski,
Bielawski,
Boxycki,
Bulakowski,
Celinski,
Cerekwicki,
Cielecki,
Drzewoszewski,
Ginet,
Gorzewski,
Grabowski,
Jablonowski,
Jaraczewski,
Jastrzebski,
Noskowski,
Rudzienski,
Skrzynski,
Suchorzewski,
Tymieniecki,
Zajaczkowski,
Zaremba.
Kuropatnicki i Malachowski umieszczaja familie Gimel, jako tego herbu uzywajaca (Kasper Niesiecki, "Herbarz Polski", Lipsk 1845).
01:18 Hrs. Budzi mnie siusiu (slomkowe).
03:35 Hrs. Budzi mnie siusiu (jasno-slomkowe + lekko puszyste).
No comments:
Post a Comment