Sunday, February 10, 2008

WEEKENDOWY OKLADKOWIEC

CZYLI GAZETA I GONIEC

"Goniec" (8-14 lutego 2008 - www.goniec.net).

* Polska - Kanada: umowa o emeryturach.
* Polski skarb w niemieckich rekach.
* W marcu Kanada zniesie wizy?
* MSZ nie chce juz filmu o "polskich obozach".
* Czesi bez wiz do USA?
Jedna fotografia: Fragment kolekcji poczty powstanczej.

"Gazeta" (8-10 lutego 2008 - www.gazetagazeta.com).

* Premier Polski rozmawia w Moskwie.
* Mitt Romney uznal sie za pokonanego.
* Kanadyjska delegacja szuka pomocy w Paryzu.
* Rosja grozi zamknieciem gazowego kurka.
* "Katyn" triumfuje w internetowym glosowaniu.
Dwie fotografie: (1) Premier RP Donald Tusk (L) i premier Rosji Wiktor Zubkow (P) podczas spotkania obu premierow w Moskwie, 8 bm.: (2) Kandydat Republikanow na preydenta Mitt Romney wycofuje sie 7 bm. z wyscigu do fotela prezydenckiego w USA.

Publikujemy stenogram z tajnego posiedzenia Sejmu (http://www.rp.pl/artykul/91180.html).

Dear Prime Minister,

I am writing to support the initiative by my fellow Canadians to remove visa requirements for citizens of Poland visiting Canada.

This will improve business and cultural relationships between our two countries, as Poland has already progressively removed visa requirements for Canadians going to Poland.

I respectfully request the Federal Government to takie the appropriate steps to immediately remove visa requirements for Polish citizens coming to Canada.

Edward Kuciak, Toronto

Sponsored by The Toronto-Warsaw Friendship Committee
Chair Chris Korwin-Kuczynski

W I Niedziele Wielkiego Postu, 10 lutego zostanie uruchomiona pierwsza internetowa wyszukiwarka rekolekcyjna w Polsce - poinformowal ks. Andrzej Sikorski - tworca portalu http://www.duchowy.pl/, na ktorym sie ona znajduje ("Rusza pierwsza wyszukiwarka rekolekcyjna", WIADOMOSCI, numer 141, 7 luty 2008).

Ona - baleyage lub tleniony blond, obcisly top konczacy sie na pepku, dzinsy, "stukajace" buty i poltora kilograma srebrno-zlotych dodatkow. On - ogolony na zero, wzrok w pogoni za rozumem, szeleszczacy dresik, biale, sportowe buty.
Oboje - napiecie w oczach, natretne przygladanie sie "kolorowym", komentowanie otoczenia, uzywajac najczesciej "kur..." za przecinek. Taki stereotypowy wizerunek emigrantow znad Wisly utrwalil sie wsrod Polakow na Wyspach. Paradoksalnie, to wlasnie my sami narzucamy sobie samym obraz Polaka-prymitywa. Ale jest to obraz niesprawiedliwy, bo niepelny (Mateusz Wolski, "Polisz Stajl Dlaczego wstydzimy sie mijac swoich na brytyjskich ulicach?", ZYCIE, 7 - 13 lutego 2008).

00:06 Hrs. "Jesus, I only wanna know" - unosi sie z ekranu telewizora. Ogladam klasyk "Jesus Christ Superstar" na IFC 84.

00:15 Hrs. Rzadowa reklama zapytuje czy jestes przygotowany na najgorsze. Na pierwsze 72 godziny. Do you have what you need in case of emergency?

09:00 Hrs. Lektura tronowa. "Polityka".

Wiekszosc jednak losow, opisanych w "Emigrantach", to nie byl rezultat starannego planowania. Okolicznosci zewnetrzne decydowaly za autorow. Wojna, wysiedlenia albo po wojnie polityczny sprzeciw, albo po prostu strach przed kolejna okupacja. Kleska nadzieji na lepszy los w Polsce.
W bogatej literaturze o emigracji brakuje zapisu losow tych, ktorzy emigrowali z PRL. A bylo tych wyjazdow calkiem sporo. Od dobrze znanej i opisywanej emigracji marcowej, poprzez fale nieoficjalnych wyjazdow zarobkowych, ulatwionych przez liberalizacje polityki paszportowej w czasach Gierka, az po emigracje stanu wojennego, zwana solidarnosciowa. Konkurs mial zebrac swiadectwa uczestnikow tych fal wyjazdowych.
W tomie dominuja wiec wspomnienia emigrantow z PRL, chociaz sa tez prace autorow wygnanych z Polski w latach II wojny swiatowej, a takze, choc nieliczne, zapisy pamietnikarskie emigracji najnowszej - tej ktora ruszyla na Zachod po 1990 r. Formuly pisarskie, wybrane przez autorow, tez sa bardzo rozne. Od chronologicznej, prostej opowiesci, poprzez obrazki literackie, do eseju, starajacego sie dotrzec do sedna doswiadczenia emigracyjnego, jakim jest budowanie nowej tozsamosci ( Maciej Wierzynski, "Prosto z emigracji. Emigracja jest strata, ale moze tez byc zyskiem. Uczy pokory, pokazuje, ze nie jestesmy wyjatkowi. Dowodem wydany ostatnio tom wspomnien rodakow zatytulowany "My emigranci"", POLITYKA nr 1 (2635), 5 stycznia 2008).

13:00 Hrs. Ogladam W-Five na CFTO. "Money for nothing: Investigating cases of police misconduct, including assault and sexual impropriety".

Ciekawy i wazny dokument o policji, ktora jest ponad prawem w Kanadzie. Wedlug tego raportu, istnieja dwa prawa, jedno dla spoleczenstwa, zwyklych obywateli, i drugie dla policji, specjalnego braterstwa.
Policjanci, ktorzy popelniaja przestepstwa, za ktore normali Kanadyjczycy straciliby zatrudnienie, czy ladowali by za kratkami, dalej zatrudnieni sa na swoich pozycjach, a jak odsuwa sie ich od wykonywanych obowiazkow to dostaja za nic $1244 i wiecej tygodniowo. Taki stan moze trwac latami, gdzie przestepca mundurowy otrzymuje wysoka penseje od podatnika za robienie niczego.

13:51 Hrs. Prof. Jozef Szaniawski ostrzega przed Rosja w radiu "Polonia" na fali 1540 AM. To spoleczenstwo i politycy dalej sa niewolnikami swojej stalinowskiej przeszlosci. Stalin jest dla nich najwiekszym bohaterem ruskich wszechczasow. Duzo dzisiaj w programie o zsylkach Polakow na Sybir z okazji rocznicy.

Otoz w niektorych miastach Portugalii znany jest zwyczaj, by w ostatni dzien karnawalu praktykowac tzw. pogrzeb dorsza, ktory w nieco innej formie przywedrowal do naszego kraju. Tradycyjnie na szlacheckich dworach, gdzie odbywaly sie bale ostatkowe, w momencie wybicia polnocy do sali wbiegal chlopiec ze sledziem, obwieszczajac koniec karnawalu. Stad my do dzis, w tzw. ostatki zajadamy sie sledzikiem (Izabela Sadowska, "Sledzik w polonijnym gronie", GAZETA 28, 8 - 10 lutego 2008).
Edward Kuciak
21:30 Zrywam kartke z kalendarza. Dzisiaj niedziela. 10 luty 2008. Imieniny Elwiry, Jacentego, Scholastyki, Tomislawy, Jacka, Gabriela. Dzien dluzszy od najkrotszego dnia w roku o 1 godz. i 55 min.

1818 - Urodzil sie Karol Beyer, fotograf, numizmatyk i kolekcjoner, pionier ruchu numizmatycznego w Polsce (zm. 1877 r.).
1898 - Urodzil sie Bertolt Brecht, niemiecki dramatopisarz i rezyser teatralny; autor m.in. "Opery za 3 grosze" (zm. 1956 r.).
1918 - Urodzil sie Kazimierz Mikulski, wybitny malarz, poeta i rezyser, tworca wielu scenografii teatralnych (zm. 1998 r.).
1940 - Pierwsza masowa deportacja ludnosci polskiej z wlaczonych do ZSRR Kresow Wschodnich w glab Zwiazku Radzieckiego ("Kalendarz Rodzinny").

No comments: